fbpx

КРАЩІ

НАПРЯМКИ

ОСТАННІ

ХВИЛИНИ

Лайфхаки

Туристичні лайфхаки-

це комплекс знань і вмінь, які допомагають мандрівнику подорожувати ефективніше. Такі собі “мандрівні хитрощі” 🙂

Натискайте плюсик, і інформація буде відкриватись для читання.

Для початку – загально-туристичні поради і рекомендації.

Тревел-сім чи роумінг від українського оператора?

В різні періоди я використовував різні варіанти інтернету закордоном: починаючи від покупки сім-карти місцевого оператора, і закінчуючи покупкою роумінгових пакетів від українських операторів. Зрозуміло, що роумінг часто доволі невигідний.

Тому на сьогодні оптимально купити універсальну міжнародну туристичну сім-картку, яка працює в більшості потрібних тобі країн. Ці сім-карти не прив’язані до конкретного оператора, а вміють підключатись до місцевих операторів.

Кілька порад щодо вибору тревел-сімки:

 • Вибирайте варіанти з ціною 10-20 євро за сім-карту, які фактично поповнюються на ваш рахунок
 • Врахуйте, що деякі сім-карти доступні для покупки прямо в вашому місті, а деякі – потрібно замовляти і чекати 5-15 днів.
 • В середньому раз в рік потрібно зробити мінімальну платну дію, щоби сім-карта продовжувала бути активною (дзвінок, смс, вихід в інтернет).
 • Віддавайте перевагу не пакетам, а з оплатою за фактично спожитий трафік, по принципу «pay as you go»
 • Враховуйте різну тарифікацію в різних країнах
 • Подумайте на кілька років вперед, куди ви плануєте мандрувати: тільки Європа, чи Азія/Америка/Африка теж. Від цього залежить вибір конкретного оператора.

Класичні тревел-сімки включають в себе як вхідні-вихідні дзвінки/смс, так і користування мобільним інтернетом.

Варіантів є десятки, з різними назвами і набором опцій. Найвідоміші з них – DrimSim, TravelSim, ГудЛайн. Базові тарифи – схожі, в середньому 1 цент за 1МБ. Є і дешевші, але в них потрібно враховувати ряд нюансів (обмеження по терміну дії та об’єм пакету). Є сім-карти тільки з інтернетом – наприклад, Only Internet або MTXC

Як вибрати?

Все залежить від того, що вам більше потрібно – інтернет чи дзвінки. В більшості випадків нам же потрібен тільки інтернет, правильно? Оскільки з ним – ти можеш і дзвонити вайбером/вотсапом/месенджером, так і використувати для інших потреб (онлайн-навігатори, пошук в гуглі, користування мобдодатками, серфінг в соцмережах тощо). В дзвінках не бачу особливого сенсу, оскільки все одно твій міжнародний номер мало хто буде знати. Та й розвиток месенджерів достатньо високий – зараз не знайти людини, яка б не мала хоча б одного з них.

Тому орієнтуйтесь на операторів, які пропонують максимально доступну ціну за 1МБ. В різних країнах цей ‘метр’ може коштувати по-різному – в середньому від 0,5-1 цента в Європі до долара в особливо специфічних країнах. Також можна розглядати варіанти деяких місцевих операторів, які мають настільки дешеві тарифи, що їх іноді відносять до туристичних сім-карт (наприклад – британський або іспанський Водафон, Orange з пакетом Mundo і т.д)

Подорожуєте закордон хоча б раз в рік? 

Не живіть в кам’яному віці!

Вирішіть це питання один раз, і в подорожах просто насолоджуйтесь життям без кордонів 😊

1. Для початку – всім відомий факт: шукайте авіаквитки не на сайтах авіакомпаній, а на різних агрегаторах для підбору авіаквитків (skyskanner, kiwi, kayak і т.д.) і порівнюйте вартості між ними обов’язково! Купляти у них не обов’язково. Знайшли вигідний варіант – перевірте його на сайті власне самої авіакомпанії, і купляйте там, де буде дешевше.

2. Обов’язково при пошуку включайте анонімний режим (інкогніто, приватне вікно). Або чистіть кеш після виходу з браузеру чи безпосередньо перед пошуком. Оскільки, якщо ви на наступний день знову завітаєте на цю ж сторінку, авіакомпанія по вашій IP-адресі вже зрозуміє, що ви повернулись купити омріяний квиток. Чому б його не продати вам трохи дорожче, процентів так на 20-30? Ви ж поплюєтесь, але все рівно його купите.

3. Також – в групі ризику гаджет, з якого проводиться пошук. Відомо, що при пошуку з iPhone є ймовірність отримати дорожчу ціну, оскільки алгоритми авіакомпаніі відслідковують, якою операційною системою ви користуєтесь. Тому найвигідніше шукати на типовому Windows.

4. Правило «гуртом – дешевше» не працює для лоукостів, якраз навпаки. Часто квитки на 6-8 осіб коштують дорожче, ніж квитки на 1-2 людини. Тому для компанії друзів купляйте квитки невеликими партіями, але з невеликим інтервалом часу між покупками – від кількох годин до 1го дня, спостерігаючи за ціною.

5. А це знали? Вибирайте іншу мову при пошуку в агрегаторах (не укр/рос). Ця проста дія змінює місцевих посередників, через яких працює алгоритм пошуку. Часто так можна зекономити 10-20% вартості. Наприклад, дивіться скандинавські версії агрегаторів. Іноді буває дешевше, просто перевіряйте, якщо вже зробили вибір на конкретний рейс.

6. Відомо, що найдешевші дні для перельотів – вівторок-середа-четвер. Зрозуміло, що у відпустку всі намагаються доєднати вікенди. І авіакомпанії логічно використовують це в ціновій політиці, тому найдорожчі дні для вильотів – п’ятниця-субота-неділя

7. Подорожуйте в міжсезоння! Влітку варто летіти тільки на моря. В більшість європейських столиць – варто летіти восени-весною. Так і на вартості зекономите, і менше працюватимете ліктями в чергах до цікавих локацій.

8. Найбільший вибір доступних по ціні квитків – в період із жовтня по травень.

9. Використовуйте дебетову карту замість кредитної, щоби уникнути ймовірності додаткової комісії.

10. Не платіть подвійну конвертацію – платіть в тій валюті, з якої країни будете летіти (неважливо, чи з дебетової, чи з кредитки). Хоча деякі інооземні компанії не беруть комісії за розрахунки з гривневої карти, але про це ви дізнаєтесь вже після оплати – взяли чи не взяли з вас додаткову комісію. Тому, якщо купляєте переліт з єврозони, то заведіть собі віртуальну картку в євро, на яку перераховуйте кошти з гривневої карти безпосередньо перед купівлею квитка. Це дуже просто зробити самостійно в тому ж Приват-24 (упаси Боже, це не реклама, просто що ж зробиш – функціонал Привату дійсно дуже непоганий).

11. В найближчі до вас країни (Польща, Угорщина, Румунія, в яких лоукости дешевші) можна поїхати на своєму авто, залишити авто на паркінгу, і летіти далі. Важливий нюанс – не бронюйте паркінг самого аеропорта. Шукайте паркінги біля нього (до 10км) – так буде в кілька разів дешевше. Трансфер з обраного паркінгу в аеропорт – практично завжди безкоштовний і оперативний. Гугліть ось так: «паркінг біля аеропорта…і назву аеропорта. Ви здивуєтесь – ціна за день парковки буде в 3-5 разів дешевше, ніж, наприклад, в Борисполі.

12. Якщо ви любите комбінацію «переліт + оренда авто в аеропорту» – то при бронюванні квитка звертайте увагу на цю опцію, доволі часто це може бути вигідніше, ніж оренда авто на окремому сайті.

13. Комбінуйте перельоти з короткими автобусними переїздами. Наприклад – хочете в Відень. А в нього квитки з Києва, як правило, вдвічі дорожчі, ніж в Братиславу чи Будапешт. Автобус від Братислави до Відня їде пару годин, коштує від 5 євро, з Будапешта – від 10 євро. За ці самі гроші, за які б ви полетіли в Відень, ви можете побачити і Відень, і Будапешт! Це – для прикладу, так можно дивитись багато рейсів. Просто запам’ятайте собі – дивіться сусідні міста, до яких 200-250 км від вашого міста призначення.

14. Ціни на лоукостах дуже нестабільні й часто відрізняються навіть впродовж одного місяця, іноді на тисячі гривень. Тому бажано підбирати не квитки під дати відпустки, а навпаки. Вдумайтесь в це.

15. Купляєте квитки під конкретну дату? Є ймовірність, що купити задорого. Вибирайте як інтервал для пошуку – місяць або два, і тоді в цьому інтервалі вибирайте найдешевший або прийнятний вам варіант ціни.

16. В який день чи годину дня купляти найдешевше? Думки розходяться, досвідчені мандрівники кажуть, що вже не працює правило «найкраще купляти в вівторок в робочий час». Зараз алгоритми компаній працюють залежно від попиту, чим більший попит/запит на конкретний рейс в конкретний день – тим дорожча ціна. Та все ж, якщо така можливість є – вибирайте для пошуку вівторок-середа, в робочий час. Роботодавці – не бийте мене ногами, коротка перерва на пошук доступних квитків підвищує настрій і стимулює працювати краще.

17. Уважно читайте всі умови в процесі покупки, і забирайте «галочки» з непотрібних додаткових умов – страхування, оренда авто, більше місця для ніг і т.д. А то й не помітите, як вам підсунули «важливу» опцію, і включили ії в кінцевий рахунок.

18. Часто авіакомпанії мають домовленості з аеропортами забезпечувати визначений пасажиропотік в конкретний аеропорт. Тому вони відправляють пасажирів у «свої» аеропорти. І тому часто рейс з пересадкою може коштувати дешевше, ніж частинка цього рейсу. Не дивуйтесь, якщо таке побачите –  часто буває. Наприклад, переліт Львів-Київ-Варшава може коштувати дешевше, ніж частинка цього ж рейсу Львів-Київ. Купити квитки до Варшави, а вийти в Києві – це нормально, якщо вам так виходить дешевше.

19. В пошуку, як правило, є можливість вибрати не конкретний аеропорт/місто, а цілу країну – як для вильоту, так і для прильоту. Наприклад, шукайте варіант не Краків-Рим, а Польша-Рим. Або Краків-Італія.

20. Звертайте увагу на нові рейси, які час від часу з’являються у лоукостерів. Поки авіакомпанія розкручує ці рейси, є можливість взяти квиток по дуже доступній ціні. Ще донедавна, для прикладу, можна було полетіти зі Львова до Лондону за 280грн (двісті вісімдесять грн, 10 євро, я не загубив нуль).

21. Найдешевші дні для перельотів – вівторок-середа-четвер. Зрозуміло, що всі намагаються захопити для відпустки вікенди, і авіакомпанії логічно використовують це при формуванні ціни, тому найдорожчі дні для вильотів – п’ятниця-субота-неділя. Хочете захопите вікенд? Летіть в середу-четвер, повертайтесь в понеділок-вівторок.

22. Оптимальний час купівлі авіаквитків – за 2-3 місяці до подорожі.

23. Вибрали конкретну дату і час? Завжди перевіряйте у одної авіакомпанії можливість перельоту туди-назад. Як правило (але не завжди) це буде дешевше, ніж брати окремих два квитка. Іноді буває і навпаки, логіка лоукостів – часто непередбачувана.

24. Полюбіть пересадки між рейсами тривалістю 10-20-30 годин (стоповер) – за цей час можна ознайомитись з містом, в яке ви можете ніколи більше і не потрапити. Стоповер – це довга пересадка, інтервал між двома польотами. Знайомтесь з містом!

25. Не бійтесь пересадок, але уважно дивіться, чи пересадка відбудеться в цьому ж аеропорту (в деяких містах є два і більше аеропорти). Крім того, закладайте мінімум 1,5год на пересадку в невеликих аеропортах, і мінімум 2год – у великих.

26. Будьте уважними при купівлі квитків з пересадкою в візових для нас країнах (наприклад, Великобританія). Для прикладу, аеропорти Станстед і Лутон в Лондоні – не мають транзитних зон, тому при пересадці в них на інший літак – потрібно мати британську візу. Безвізовий транзит в цих аеропортах (так званий Landside транзит) дозволяється тільки при перельоті в США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію, Ірландію – і те за умови виконання декількох умов.

27. Додавайте до кінцевої вартості перельоту вартість трансферу з другорядних аеропортів, які знаходяться на відстані від вибраного міста. І порівнюйте цю ціну з ціною перельоту в основні аеропорти. Багато хто знає, що летіти за 10 євро в Париж-Бове – не завжди вигідно, бо трансфер звідти в сам Париж коштує 18 євро. Те саме при подорожі в Амстердам – набагато дешевше прилетіти в сусідні міста і проїхатись 100-150км автобусом.

28. Якщо ціна дуже «смачна», і ви розумієте, що це реально дешево – купляйте відразу, не зволікайте. Ціни змінюється динамічно, іноді просто за годину-другу – вже інша ціна. Ціна формується в залежності від попиту, пам’ятаєте? Тому не відкладайте на завтра.

29. Завжди думайте, чи потрібно оплачувати додаткові послуги – більший багаж, пріорітетна посадка, конкретне місце і т.д. В більшості випадків (крім подорожей на море) вам потрібна тільки ручна кладь. Пріорітетна посадка – має хіба значення, якщо подорожуєте з дітьми. Якщо подорожуєте двоє-трое, то наймовірніше при чекіні вас все рівно автоматично посадять разом. Хіба якщо вже важливо сидіти конкретно біля вікна над лівим крилом….так, тоді вибирайте конкретне місце (наприклад, 11-А, моє улюблене місце 😊).

30. Перевіряйте точні розміри багажу/ручної кладі – у кожної компанії вони можуть бути різні. Взагалі – уважно читайте умови щодо багажу до і під час купівлі квитка, вони часто змінюються.

31. Додатковий багаж найдешевше докупляти при купівлі самого квитка. Найдорожче – в аеропорту.

32. Втратили ваш багаж? Якщо його не знайдуть – то компенсують в середньому 20 євро за кожен кг. Тож не кладіть в чемодан речей, дорожчих за 200-400 євро.

33. Стежте за акціями авіакомпаній, підписуючись на їх розсилки. Десяток найпопулярніших авіакомпаній вам вистачить з головою.

34. Користуйтесь програмами лояльності та накопичуйте милі/бали. Зауважте – накопичувати милі можна, як правило, тільки тоді, коли ви особисто летите в подорож. Тому купити квитки комусь і збирати милі – не получиться. Милі можна обмінювати потім на різні «плюшки» – підвищення в класі квитка, знижку в ціні і т.д.

35. Дивіться вильоти з сусідніх міст та країн – іноді проїхати 300-500км до аеропорта дешевше, ніж летіти зі свого міста.

36. Допустили помилку при купівлі квитка? У вас є 48 годин на виправлення прізвища і інших базових помилок. Це правило діє, як правило (соррі за тавтологію) навіть для лоукостів. Завжди перевіряйте дані після покупки – в листі, що вам надсилають на електронку.

37. Чекін робіть онлайн, оскільки в аеропорту це може коштувати додаткових 15-20 євро – це знають всі.

38. Чекін в мобільному – це зручно і комфортно. Але не всі компаніїї, і не в усіх аеропортах приймають електронну версію квитка, це перший нюанс. Другий – паперовий варіант потрібен в тих випадках, коли потрібно пройти візовий контроль і поставити штамп на квитку (у нас безвіз, алілуйя йому, далеко не в усі країни). Третій – якщо щось сталось з телефоном (вкрали, загубили), то варто мати паперовий варіант для підстраховки. Висновок – в аеропорту користуватись мобільним, так зручніше, але надрукувати паперовий варіант варто, нехай лежить в сумці.

39. В більшості авіакомпаній при посадці в літак з дітьми вам нададуть пріорітет. Тому не варто купляти цю опцію додатково – вам ії нададуть безкоштовно. Причому – для всієї сім’ї.

40. Враховуйте специфіку країну, в яку летите, особливо святковий період – квитки дорожчають. Також і на наші свята, в ці дні заробітчани з інших країн повертаються додому, квитки підвищуються в ціні.

Чек-лист підготовки до подорожей

Підготовка до подорожі, як відомо – найвідповідальніший процес.

Адже – як заплануєте, так і відпочинете.

Тому я завжди поділяю підготовку на декілька блоків, кожен з яких роблю поетапно:

-блок 1: вибір дати подорожі

-блок 2: вибір маршруту мандрівки

-блок 3: вибір варіантів транспорту і купівля онлайн-квитків

-блок 4: вибір варіантів готелю, і бронювання їх

-блок 5: супутні питання

 

Блок 1. Вибір дати подорожі

Здавалось би – банальний блок. Але ні!

Я роблю так:

1.Беру календар НА РІК вперед, і відразу відзначаю собі всі можливі свята/вихідні/спарені вихідні/періоди меншої робочої активності і т.д. Тобто, Ви можете відразу на рік собі визначитись з ГІПОТЕТИЧНИМИ датами мандрівок. Просто занотуйте їх собі в телефон, або поставте нагадування за два-три місяця до цих дат. За два місяця до гіпотетичної мандрівки – Вам вискочить нагадування, що можна би кудись поїхати/злітати відпочити 😊Зробіть таких 5-6 (або більше) нагадувань на різні місяці, і Ви гарантовано вже маєте перші плани для себе на цей рік. Не обов’язково, що ви поїдете в усі дати, просто нагадування спонукатиме вас подумати і прийняти рішення – варто чи не варто.

2. Допустимо, прийшло це нагадування – тоді думаєте: ага, я в ці дати можу, а в ці не можу. Приймаємо, що дати Вам підходять. Ок, продовжуємо і тепер вибираємо точні дати.

3.Я обов’язково стараюсь, щоби старт відпуски/мандрівки випадав на четвер або п’ятницю. Чому? По-перше – додатковий вікенд (+2 дні до мандрівки), по-друге – вильоти в четвер дешевші, ніж в п’ятницю-субботу-неділю, і кордони менш завантажені для автомандрівки, є більший вибір готелів, і т.д.

Ніби я пишу банальні речі, так? Ви ж їх знаєте. Але…..чи робите? В цьому якраз же питання.

4.Повернення з відпустки – теж планую на робочий день. Наприклад, на понеділок. Відпросіться з роботи на один день більше (або відпустіть себе самі, якщо маєте власний бізнес), і це зекономить Вам суттєві кошти – на літаках, які в понеділок-вівторк іноді вдвічі-тричі дешевші, ніж у вікенд. І на готелях теж.

 

Блок 2. Вибір маршруту мандрівки.

Яка би у Вас не була мандрівка (пакетний тур, самостійна мандрівка, друзі Вас везуть і т.д.) – завжди потрібен основний план і план «Б»! Обов’язково має бути запасний план (хоча б в голові, а краще – на папері) на випадок того, якщо щось піде не так. Це не песимізм, це вміння передбачати наперед і готовність швидко реагувати.

Я розглядатиму варіант самостійної подорожі, оскільки це мені найбільш звично. План в самостійній подорожі складається з:

1.Локації (цікаві місця), які я хочу побачити – основні локації, і запасні (на випадок, якщо буде більше часу). Обов’язково напишіть собі їх перелік, не тримайте їх в голові. Подивіться по карті, де яка локація розміщена, щоби не гасати з одного кінця міста в другий, а потім – назад.

2.Приблизний час, скільки я перебуватиму в тій чи іншій локації. З врахування черг, якщо такі можуть бути, і часу на подолання відстані між ними.

3.Транспорт і маршрут, яким я рухатимусь між локаціями. Це ДУЖЕ суттєво економить час в мандрівці. Уявіть, що Ви стоїте посеред Нью-Йорку, у вас на нього всього лиш три дні, і половину цього часу Ви вивчаєте карту на телефоні, намагаючись зрозуміти, в яку сторону Вам бігти на 5-у Авеню за 11-м Айфоном)) Набагато краще, коли у Вас ВЖЕ на цей момент написано в записнику, що з Вашого готелю Ви йдете на метро №5 і їхати на ньому до станції «назва така-то». І це спокійно робиться ДО подорожі перед ноутбуком в гугл-картах. В кінцевому результаті Ви економите мега-цінні години мандрівки!! Просто порахуйте самі: якщо ви на тижневу подорож витрачаєте, для прикладу, 1000 євро, то кожна ваша година коштує: 1000/24*7=6 євро. Доцільно витрачати цю годину чи дві, втрачаючи кошти? Ні, варто це зробити завчасно!

4.Якщо все правильно зроблено, то Ваш машрут буде виглядати, наприклад, так:

 • понеділок: з готелю їхати на метро/автобусі №5 до станції «А», побачити там собор/площу/пам’ятку «Б», побути там 1-2 год, звідти йти пішки 1км (15 хвил) в сторону вулиці «В» і побачити локацію «Г», побути там 1год, і звідти – їхати транспортом до вулиці «Д» в напрямку локації «Ж». І так далі.
 • вівторок, середа – аналогічно.

Таким чином, у Вас є готовий план, якого Ви можете і не дотримуватись похвилинно. Їти можно вразвалочку, і перебувати на локації не 1год, а 3год. Це ж відпочинок! Але з планом – Ви НАБАГАТО збільшуєте ймовірність, що ефективно використаєте свій час, і в мандрівці будете відпочивати, а не «сидіти» в останній день вранці з телефоном, гарячково набираючи в гуглі: «що можна подивитись в місті «N» за один день» 😊

 

Блок 3: вибір варіантів транспорту і купівля онлайн-квитків

Коли Ви визначились з з питанням: що_де_коли Ви побачите в своїй мандрівці, варто задуматись і вирішити – а як добратись в то чи інше місто? Варіанти – літак, авто, потяг чи телепортація – вирішувати Вам.

Я особисто віддаю перевагу:

 • автомандрівці
 • або комплексний варіант: авто (до Польщі/Угорщини/Румунії), і потім – авіа-лоукости, оскільки з цих країн лоукости все ще дешевші, ніж з України.

1.Якщо у Вас автомандрівка, то обов’язково цікавтесь вартістю платних доріг, вартістю і правилами парковки в країні, завантажуйте на телефон актуальні обновлені оффлайн-карти (наприклад, maps.me), перевіряйте стан авто за тиждень (!!) до поїздки, цікавтесь, чи ваш готель має безкоштовний паркінг, якщо ні – то по якій вартості.

В деяких країнах/містах паркінг може коштувати досить серйозних грошей, тому розглядайте поширений в Європі варіант паркінгу P + R (це коли ви авто залишите на окраїні міста за невеликі гроші, а по місту будете рухатись громадським транспортом, в гуглі почитайте деталі). Також якщо у Вас буде мобільний інтернет закордоном, ставте собі Waze (навігатор, який дуже точно і актуально показує корки і проблеми на дорозі). Також варто бронювати паркінги онлайн – як правило, так виходить дешевше, і на місці Ви вже не витрачаєте час на пошуки вільних місць, а спокійно по навігатору їдете  до точки призначення.

До речі, щодо мобільного інтернету – погугліть «тревел-сім», і якщо подорожуєте хоча б двічі на рік, то Вам буде вигідніше користуватись «тревелками», ніж роумінгом українського оператора.

Якщо Ви плануєте закордоном брати авто напрокат, то порівняйте кілька сайтів-агрегаторів (сайти, які збирають інформацію з різних прокатних контор). Ціни на один і той же тип авто може відрізнятись в рази!! При отриманні авто – обов’язково записуйте в форму прийому авто ВСІ пошкодження, які авто має, в т.ч. – найдрібніші.

2.Якщо у Вас планується переліт, то варто його купляти мінімум за 1,5-2-3 (!!) місяці до вильоту. В цей час ціна буде мінімально можливою. Пам’ятаєте, ваше нагадування на телефоні за 2 місяці до мандрівки? Воно для того і є, щоби максимально вигідно купити авіаквитки.

Авіаквитки варто шукати на кількох агрегаторах. Їх всі, як правило, знають – Skyscanner, Kiwi.com, Aviasales, Momondo тощо. Не полінуйтесь подивитись варіанти відразу на кількох агрегаторах, іноді різниця на ті самі рейси на різних агрегаторах досягає 30-50%. Зробивши вибір на агрегаторі (дата вильоту, рейс, конкретна авіакомпанія), ще загляньте на офіційний сайт цієї авіакомпанії. По-різному буває – іноді на сайті може бути дорожче, іноді дешевше, ніж на агрегаторі.

Підпишіться на 5-7 базових авіакомпаній на їх розсилку акцій. Це якраз той випадок, коли користь від «спаму» перевищує негатив від нього. Доволі часто бувають «сейлси» по кілька євро за квиток, причому – на популярні напрямки.

Обов’язково купляючи авіаквитки – ЗАВЖДИ цікавтесь розміром багажу/ручної кладі. Оскільки авіакомпанії часто змінюють розміри безкоштовної ручної кладі, це по-перше, а по-друге – різні авіакомпанії в принципі мають різні умови щодо багажу, кладі, періоду для чекіну, і т.д.

Обов’язково подивіться, коли Ви повинні зачекінитись (зареєструватись на політ), і чи можете зробити це за допомогою мобільного телефона. Я роблю так: маю боард-пасси на телефоні – так дійсно зручніше в аеропорту, але водночас – також їх друкую на папері на всяк випадок і кладу в сумку на підстраховку. Уявіть, наприклад, що Ви загубили/у Вас вкрали телефон прямо перед вильотом, так мало того, що Ви без телефона, так ще – й без авіаквитка. Щоби не панікувати – наявність паперового боард-пассу – це і є один з важливих моментів плану «Б».

Обов’язково завжди перевіряйте, де знаходиться аеропорт. Практично в усіх великих містах Європи, є по кілька аеропортів в місті. Частина з них знаходяться іноді далекувато від міста, і це означає додаткові витрати на трансфер. Банальний приклад – аеропорт Париж-Бове. Назва «Париж» в даному випадку зовсім НЕ означає, що аеропорт знаходиться в Парижі. Насправді він знаходиться в містечку Бове, трансфер з якого до Парижу коштує 18 євро з людини на автобусі. Тому добре рахуйте кінцеву вартість авіаквитка + трансфер до готелю. Іноді буває, що дешевше купити квиток до центрального аеропорта (який на перший погляд виглядає дорожчим), ніж купити дешевий лоукост і потім доплатити за трансфер. Кожен раз – буде по-різному, колись буде дешевше лоукост + трансфер, колись – переліт в центральний аепропорт. Просто перевіряйте, де знаходиться аеропорт, і яка вартість трансферу з нього до вашого готелю.

 

Блок 4: вибір варіантів готелю, і бронювання їх

Вибір готелю, як правило, для багатьох людей – найскладніше завдання.

1.Як правило, є два найпопулярніші варіанти бронювання – це Букінг і airnb. Користуюсь обидвома варіантами, все ж більше Букінгом за рахунок більш зручного інтерфейсу та великого вибору потрібних додаткових важливих мені фільтрів. Є і інші агрегатори, які шукають по різних системах бронювання, включаючи то же Букінг. Але, як свідчить особистий досвід, в кінцевому варіанті, все рівно абсолютна більшість готелей буде вибрана на Букінгу або квартири на airnb.

2.Важливо вибрати для себе потрібні критерії (опції, фільтри) при бронюванні. Це може бути як наявність парковки, чи окремої ванни, чи наявність в готелі спортзалу/кафе, чи двоспальне ліжко, чи навпаки – два односпальних і т.д. Все це варто відзначати в фільтрах при виборі. Не забувайте дивитись адресу помешкання, і співвідносити ії з логістикою вашого пересування по місту. Не бійтесь бронювати трохи далі від центру – як правило, в Європі та інших цивілізованих країнах дуже добре налагоджена система громадського транспорту, і ви спокійно і швидко доберетесь усюди.

3.Вкрай важливо – не полінуйтесь читати відгуки по готелю, як мінімум – кілька. Я особисто практично ніколи не бронюю готелі з оцінкою менше 7,5. І перечитую більшу частину відгуків. Просто вже на досвіді роблю це швидко і читаю між рядками)) Таким чином, за 1год можно переглянути десяток готелів і вибрати той, який підійде по вашим критеріям. Не вибирайте готелі, в яких менше 20 відгуків – цю к-сть можна легко набити «своїми» людьми.

4.Обов’язково на всіх етапах бронювання постійно перевіряйте ціну, бо в процесі бронювання може добавитись непомітним рядком «оплата за прибирання», чи «комісія за оплату карткою» і т.д.

5.Завжди уважно при бронюванні читайте, з котрої годину по котру готель може вас заселити/виселити. Далеко не все готелі/хостели/апартаменти працюють цілодобово. Уважно читайте «особливі примітки», в яких дрібним шрифтом може бути написано про додаткові збори. Щоб для вас не виявилось раптовістю при поселенні. Наприклад – додаткова оплата, якщо ви невчасно приїдете, або додаткова оплата за прибирання при виселенні, або депозит готівкою при поселенні, або додаткова оплата за білизну/рушники (і таке буває часто).

 

Загалом, процес організації і планування хорошої мандрівки – достатньо трудоємкий і тривалий в часі. Є загальне правило – планування УСЬОГО маршруту середньої і високої складності займає приблизно стільки ж часу, скільки і САМА мандрівка.

Але будь-яка мандрівка вартує сил, витрачених на неї!

Гарних подорожей!

Аеропорти Європи: нюанси, як не «попасти» в витрати.

Читай, зберігай собі в «збережене», ділись з друзями!

Всі знають, що можна полетіти, наприклад, в Лондон, Париж чи Рим за кілька євро.

Разом з тим – не всі враховують деякі нюанси. Іноді купляєш квиточок до Парижу за 10 євро, радієш, який ти хитрий, мудрий і економний, а потім прилітаєш в Париж-Бове і дізнаєшся, що до Парижу треба їхати 70км і заплатити за це задоволення 17 євро. Тобто – більше, ніж за переліт. В одну сторону, Карл! Ще ж назад потім в цей же аеропорт!

Для інфо: в більшості випадків найвідоміші європейські лоукостери (WizzAir, Ryanair, Air Baltic, Norwegian, EasyJet і т.д) прилітають в другорядні аеропорти невеликих містечок, які насправді знаходяться на певній відстані (50-100км) від вибраного Вами міста. Халяви нема, і це накладає додаткові витрати на трансфер туди-назад до цих аеропортів.

Підготував цінний перелік і вартість трансферів (для орієнтиру) в найпопулярніші аеропорти Європи:

Париж (Бове, BVA, 70км)  автобус або поїзд 15-17 євро

Рим (Чампіно, CIA, 40км), автобус/поїзд 5-6 євро

Мілан (Бергамо, BGY, 45км), автобус 7 євро

Венеція (Тревізо, TSF, 40км),  автобус 10-12 євро

Лондон (Лютон, LTN, 50км), автобус/поїзд від 2-10 фунтів

Лондон (Станстед, STN, 50км), автобус/поїзд від 2-20 фунтів

Варшава (Модлін, WMI, 40км), автобус 3-5 євро

Барселона (Жирона, GRO, 90км), автобус 16 євро

Мюнхен (Мемінгем, FMM, 110км) автобус/поїзд 10-20 євро

Амстердам (Ейндховен, EIN, 120км) автобус/поїзд 10-40 євро

Брюссель (Шарлеруа, CRL, 50км), автобус 13-17 євро

Стокгольм (Скавста, NYO, 100км) автобус/поїзд 10-30 євро

Осло (Торп, TRF, 100км), автобус/поїзд від 25 євро

Франкфурт (Хан, HHN, 120км) автобус/поїзд 13-20 євро

 

В переліку вказав код аеропорта, в деяких пошукових агрегаторах інформація виглядає як «місто + код аеропорта». Тому пригодиться вам, запевняю)

Висновки:

 1. кожного разу куплячи авіаквиток – дивіться уважно, в ЯКИЙ саме аеропорт міста ви прилетите
 2. додавайте ці витрати до бюджету подорожі,
 3. звіряйте з цінами на переліт в основні аеропорти, іноді є сенс купити квиток власне в центральний
 4. особисте спостереження: найдешевше купляти лоукости за 40-50 днів до вильоту.

А якщо потрібна допомога – ви знаєте, до кого звертатись)

Гарних подорожей!

В цьому розділі

читайте лайфхаки, які знадобляться в подорожах в різні міста/країни.

Ну ви в курсі – натискайте ‘+’, щоби відкрити інформацію.

 • Обов’язково скуштуйте відомий голландський оселедець. Причому – цілим, тримаючи його за хвіст. Так їдять його голландці.
 • Найкращий день для шопінгу – четвер. Магазини тоді працюють до 21:00, хоча зазвичай закриваються в 18:00
 • Страви національної кухні краще пробувати в традиційних «коричневих» кафе з темними стінами і фасадами з дерева. Теж саме стосується і барів, тільки в таких закладах можна відчути справжній голандський колорит.
 • Відвідайте булочні і сирні. Спробуйте  не тільки голандські сорти сиру. В доповнення до сиру продають свіжий теплий хліб – з гарбузовим і соняшниковим насінням та горіхами.
 • Не раджу ходити по велосипедних доріжках. Місцеві жителі вкрай цього не люблять, не забувайте, що головний учасник руху в Амстердамі – велосипед. Їх тут більше, ніж жителів.
 • Ні в якому разі нічого не фотографуйте на вулиці червоних ліхтарів, інакше залишетесь без камери. В багатьох випадках – ще й можно получити по фейсу від бодігардів.
 • Відвідайте міський архів Stadsarchief. Ще дивніше місце для тих, хто в дитинстві любив пограти в детектива і захлинаючись зачитувався детективними історіями, – просто не знайти. Тут тисячі найрізноманітніших міських документів, включаючи історичні поліцейські звіти і навіть фотографії Джона Леннона і Йоко Оно.
 • Якщо є бажання подивитися на місто з висоти, то зовсім необов’язково йти на офіційний оглядовий майданчик. Недалеко від Центрального вокзалу розташований музей NEMO, з даху якого відкривається чарівний вид на історичний центр Амстердама. За вхід в музей платити не потрібно, прохід на дах відкритий безкоштовно для всіх.
 • Хочете прокатитись з вітерцем на паромі, подивитися на центральний вокзал, та й взагалі на місто з іншого ракурсу, відкрити для себе Північ Амстердама, а заодно і погуляти по колишній суднобудівній верфі? Зупинка парома – поруч з Центральним вокзалом. Проїзд безкоштовний. Зверніть увагу, пароми відходять в декількох напрямках, потрібний вам – NDSM. Не плутати з БДСМ 😊 цю справу шукайте в червонішому кварталі.
 • Квартири та апартаменти не нумеруються. Їм присвоюється ім’я власника і це ім’я і служить для ідентифікації житлового приміщення. Наприклад, в Берліні є дев’ять Lindenstrasse (Липових вулиць), вісім Kastanienallee (каштановий алей), сім Hauptstrasse (Головних вулиць) і т.д. Тому рекомендуємо заздалегідь перевірити на мапі, на який з вулиць знаходиться ваш готель.
 • Що робити в Берліні, якщо закінчилося, наприклад, молоко, а ви раптом хочете приготувати омлет о другій ночі? Просто відправитися в цілодобовий магазин. У місті приблизно тисяча точок, де можна купити що завгодно і коли завгодно. Вони називаються Spätis, Spätkaufe або Spätverkaufe (магазини, відкриті допізна).
 • У Берліні всі державні музеї можна безкоштовно відвідувати по четвергах з 16:00 до 20:00.
 • Для жінок одне з головних правил – забути про каблуки, бо старовинні мости жадібно ламають навіть найдорожчі туфлі на шпильках.
 • Туристам стане в нагоді карта «Berlin – Potsdam Welcome Card». Вона дає право на пільговий проїзд у громадському транспорті, причому як на території столиці, так і під час подорожей по її найближчих околицях. Крім того, у власників карти є можливість отримати знижку в музеях і театрах.
 • Щопонеділка велика частина культурних закладів закрита. Найбільш сприятливі дні для екскурсій – вівторок і середа, коли більшість музеїв і виставкових галерей працює допізна.
 • У Дюссельдорфі виписали штраф 86-річному пенсіонеру, який присів відпочити на зупинці. Причина – використання не за призначенням, адже чоловік не чекав автобус. У деяких регіонах Німеччини дійсно можуть оштрафувати, якщо ви просто так сидите на станції або зупинці.
 • Алкоголь в громадському транспорті багатьох міст Німеччини дійсно заборонений. В автобуси, метро і трамваї можна заходити з пляшкою пива або вина, але відкривати і розпивати алкогольні напої не можна. Це стосується Берліна, Мюнхена, Нюрнберга, Гамбурга, Штутгарта і Дуйсбурга.
 • Бананову шкірку, яблучні огризки і навіть ягідні кісточки не варто викидати на землю: за таку провину загрожує штраф від 10 до 20 євро.
 • Повернемося до громадського транспорту: запах шаурми або картоплі фрі теж навряд чи сподобається іншим пасажирам. Саме тому трапези в автобусах, метро і трамваях в деяких містах Німеччини не вітаються. А якщо своєю їжею або напоями ви забрудните сидіння, доведеться заплатити штраф 40 євро.
 • Безкарно зібрати букет на чужій клумбі або нарвати квітів в міському парку в Німеччині не вийде – штрафи за це дуже великі. Це не просто витівка, а нанесення матеріального збитку.
 • Уважно вибирайте аеропорт для прибуття, враховуючи вартість трансферу до Рима. Наприклад, автобус з Фьюмічіно до Рима коштує 15 євро, з Чампіно 7 євро.
 • Штраф за купання в римських фонтанах досягає € 500.
 • Обов’язково, крім основних туристичних локацій, відвідайте район Трастевере. Тут ви відчуєте справжню Італію, і поїсте в справжніх нетуристичних кафе.
 • Розглядайте можливість покупки карти Рома Пасс, якщо їдете хоча б на 2-3 дні. Також купляйте квитки в локації онлайн – економія коштів та часу на черги.
 • В церкви традиційно заборонений вхід в пляжному одязі.
 • Перша неділя кожного місяця – безкоштовний вхід в Колізей.
 • Кава за барною стійкою буде коштувати € 0,8-1,5. Як тільки ви сядете за столик, ціна за чашку зросте до € 3-5.3.  Перша неділя кожного місяця – день безкоштовного відвідування Колізею.
 • Практично кожен регіон Італії має своє особливе блюдо, яким він може похвалитися. Наприклад, в Болоньї – це паста болоньєзе, в Мілані – міланське різотто, на Сицилії – аранчіні і каннолі, в Тревізо – тірамісу.
 • Якщо хочеться дізнатися про місто від місцевих жителів – записуйся на безкоштовну пішохідну екскурсію. Знайти подібні можна, вбивши в гуглі «free walking tour назву міста».
 • Не заїжджайте в зону ZTL на автомобілі. ZTL – зона обмеженого руху, в’їзд автомобілів сюди дозволено тільки за спеціальними пропусками.
 • Не замовляйте Latte, бо латте – “молоко” в перекладі з італійського, тому якщо ви замовите латте в ресторані, то вам, напевно, принесуть склянку молока.
 •  У всіх магазинах і багатьох установах Італії п’ятниця – скорочений день, неділя – вихідний. Деякі з них не працюють також і в понеділок під приводом того, що продавцям потрібно «відпочити після неділі». В інші дні більшість магазинів в Італії, особливо в маленьких містечках, закриваються на час сієсти – з 13:00 до 16:00.
 • Щорічно на початку листопада в країні проходить тиждень бартеру під назвою Settimana del Barato – в цей час можна безкоштовно пожити в готелях, готелях і хостелах натомість на якусь послугу (наприклад, урок іноземної мови, послуги садівника, няні або курс масажу)
 • Якщо ви хочете заощадити на вечері, замовте «аперітів»- до нього вам безкоштовно принесуть непогані закуски.
 • Не дивуйтеся, якщо після замовлення пепероні ви отримаєте піцу середньої гостроти. Пепероні в Італії – це болгарський перець, а не гостре салямі.
 • Багато кафе припускають оплату ще перед тим, як ви що-небудь замовите.
 • Пагорб Пінчо – найкращий для створення панорамного фото Рима
 • Питтєві фонтани Рима – безпечні. Сміливо економте на воді.
 • На пляжних курортах Італії діє суворе правило – поза пляжем бути одягненим. Навіть якщо бар або кафе знаходиться в двох кроках від берега, обов’язково потрібно одягнути футболку і, хоча б шорти, щоб уникнути незадоволених поглядів.
 • Жест «о’кей» в Італії та Греції має лише один сенс – звинувачення в гомосексуалізмі. Інший жест – знаменита рокерська «коза», побачивши яку італієць може вважати, що його назвали рогоносцем.
 • Не рекомендується показувати на товар пальцем – продавці в Італії завжди виберуть для покупця найкраще яблуко чи помідор. Щоб не образити продавця, потрібно завжди поважати його роботу і думку, обманювати покупця тут не прийнято.
 • У передмістях Венеції туристів чекає штраф за спорудження замків з піску на будь-якому пляжі.
 • В Італії розетка на три отвори. Беріть з собою перехідник.
 • Зручне взуття – обов’язково, центри міст покриті бруківкою.
 • В Італії краще мати з собою трохи готівки. Справа в тому, що тут досить багато ресторанчиків, кафе і магазинів, де розплатитися кредитною карткою не можна.
 • Чого не варто робити в Італії, так це вживати слово «чао» повсюдно. Наприклад, старше покоління італійців взагалі відноситься до «Чао» неоднозначно, тому краще уникати його, щоб не здатися неввічливим і невихованим іноземцем.
 • Щоби покататись по каналам Венеції, не обов’язково їхати на гондолі за 100 євро. Можна проїхатись на вапоретто на 7 євро.
 • Якщо ваш готель в центрі Венеції – будьте готові йти пішки через мости
 • На сезон дощів у Венеції беріть з собою чоботи.
 • Приходьте на Сан-Марко до 10.00
 • При купівлі авіа-квитків в Париж – обов’язково дивіться аеропорт прибуття. Оскільки прилітаючи в Париж-Бове чи Париж-Орлі ви заплатите за трансфер в місто від 17 євро. І цю ж вартість – назад. Тому порівнюйте ціни в лоукостівські хаби-аеропорти і в центральний аеропорт Шарль-де-Голь, трансфер в який коштує від 10 євро.
 • Як тільки в зоні досяжності є мережа ORANGE, можете сміливо підключатися до неї, заповнювати онлайнформу і вуаля у вас є вільний інтернет.
 • В Лувр можна пройти абсолютно безкоштовно! З жовтня по березень кожної першої неділі місяця музей проводить день відкритих дверей.
  Більш того, щоб зекономити 1-2 години перебування в черзі – заходьте через торговий центр Carrousel du Louvre  і ви потрапите прямо до каси, зекономите мінімум годину стояння в черзі.
 • По всьому Парижу розміщені безкоштовні вуличні туалети, які працюють з 6:00 до 22:00. Вони дуже чисті і пристойні, але потрібно враховувати один нюанс: у них проводиться автоматичне прибирання, а тому ні в якому разі не заходьте в кабінку відразу після того, як вийшла попередня людина. Так ви ризикуєте бути продезінфікованими і облитими водою. Заходьте в туалет тільки тоді, коли загоряється зелена лампочка. Також в інтернеті ви можете знайти карту туалетів. Так, таке існує. І повірте – може пригодитись 😊
 • Для вас таксі – задорого? Метро в Парижі чудове, можна дістатися в будь-яку точку міста, а відстані між станціями – завжди не більше 500 метрів.
 • Обов’язково сходіть на літні фестивалі. Влітку вам теж буде чим зайнятися, майже щоночі проходять вечірки, такі як Paris Jazz Festival і перегляди кінофільмів під відкритим небом Cinémaen Plein Air.
 • В Парижі досить поширені вільні точки доступу до інтернету: навіть якщо ви не в закладі, є ймовірність, що біля неї буде установа, що роздає Wi-Fi. Натискайте на WI-FI ORANGE, проходьте швидку реєстрацію та користуйтеся скільки душі завгодно.
 • Якщо вам менше 25-26 років, часто в Парижі ви можете скористатися знижкою для молодих. Не забувайте про це, коли йдете в музей, на виставку, в кіно.
 • Варто купити карту Parispass, яка надає знижки на проїзд, музеї, виставки. Якщо ви плануєте багато ходити по музеях, можна придбати Paris Museum Pass, ця карта дає можливість безлімітного відвідування музеїв протягом двох, чотирьох або шести днів – в залежності від типу карти. Таким чином ви уникнете черг (які в Парижі просто нескінченні!)
 • Купувати їжу краще у великих супермаркетах типу Monoprix, Franprix і тд. А ще слід запам’ятати, що в неділю практично всі магазини закриті, і за продукти в маленькій лавці доведеться викласти в три рази більше.
 • У Парижі вода якісна навіть в кранах, її можна пити. Також по місту багато питних фонтанчиків. Тому про воду в пляшках можна і зовсім забути.
 • Часто можно забронювати невеликий замок по ціні готельного номера. Так, цей замок буде віддалений від основних туристичних локацій, але згодьтесь – переночувати в замку – це фантастично!
 • Шукаєте свіжі круасани? Купляйте їх вранці, 6-8 ранку, пізніше – вони вже несвіжі і їх в принципі може не бути. В назві булочної шукайте слово “artisanale” це слово означає, що тут готують тісто, а не розігрівають напівфабрикат.
 • У ресторанах, кафе та бістро, як і справжні французи, беріть «формулу» (la formule) або «меню» (le menu). Це закуска, основна страва і десерт або тільки два з трьох (основне блюдо присутнє обов’язково). По кожній категорії пропонують на вибір кілька страв. Навіть в дорогих ресторанах за допомогою формули можна спробувати вишукану французьку кухню по досить бюджетній ціні до 20 євро. Напої в формулу не входять.
 • Згідно із законом ви маєте право на безкоштовний графін води в ресторані (і не один). Просіть. Вода буде з-під крана, але пити точно можна.
 • Слово «gratuit» (гратюі) з французької безкоштовно. Подивіться на нього уважно і запам’ятайте. Зустрічаючи це слово в меню, на вивісках або вході, знайте, що щось пропонують на халяву. Беріть і користуйтеся!
 • Щоб заощадити на проїзді в лондонському транспорті, придбайте карту Oyster. Нею ви зможете розплачуватися в автобусі, метро і трамваї. Такий спосіб оплати набагато вигідніше, ніж купувати одноразові або одноденні квитки.
 • Якщо ви плануєте відвідати столичні пам’ятки, купити квитки радимо заздалегідь і через Інтернет. В цьому випадку поїздка на London Eye або відвідування театрів обійдеться вам на пару фунтів дешевше.
 • Якщо ви змерзли і хочете зігрітися чашечкою чогось гарячого, загляньте в супермаркет мережі Waitrose. Їх програма лояльності пропонує своїм відвідувачам безкоштовний чай або каву. Причому для цього вам не потрібно здійснювати у них ніяких покупок.
 • Безкоштовно випити в британській столиці можна не тільки чаю або кави. Завантажте на свій мобільний спеціальні додатки (на кшталт Drinki App або Match Pint) і насолоджуйтеся безкоштовним коктейлем або пивом в лондонських закладах. З вас в цьому випадку – тільки «чек ін».
 • Якщо вам необхідно запастися продуктами, вирушайте на столичні ринки на кшталт Borough Market. В цьому випадку і покупки обійдуться дешевше, і продегустувати можна все, що вам потрібно і не потрібно (як би дивно не звучало, але на базарі теж можна розраховуватись карткою)
 • Подорожуючи по місту, крім традиційної карти метро, використовуйте пішохідну. Деякі станції розташовані настільки близько один до одного, що краще подолати цю відстань пішки.
 • Якщо у вас немає гострої необхідності подорожувати в метро в час пік (в будні дні з 6:30 до 9:30 і з 16:00 до 19:00), краще утримайтеся від поїздок, адже проїзд у такому випадку обійдеться вам дорожче – квитки на різні години мають різну ціну.
 • Відвідуйте музеї. В Англії вважається поганим тоном приїхати в місто і не ознайомитися з його культурою. Напевно, тому британці зробили вхід вільним у більшості значущих лондонських музеях. Наприклад, ви можете абсолютно безкоштовно відвідати історико-археологічний Британський музей, Музей Лондона і Британську бібліотеку.
 • А для тих, хто вірить в казку і давно шукає спосіб пробратися в Хогвартс, була створена платформа, яка веде до чарівного експресу. Знаходиться вона там, де і задумала її розташування Джоан Роулінг – на залізничній станції Кінгс-Крос.
 • На ескалаторі ставайте праворуч. Ліві смуги ескалаторів призначені для ходьби, тому, якщо не плануєте йти вгору по сходах, стійте праворуч.
 • Лівосторонній рух тут діє навіть для пішоходів
 • У Лондоні безліч оглядових майданчиків, за які необхідно заплатити, але один з найпрекрасніших видів на місто відкривається з Sky Garden. Вхід вільний.
 • Зазвичай магазини відкриті з 9.00 до 17.30 по буднях, і з 9.00 до 13.00 в суботу. Неділя вихідний. Деякі універмаги працюють до 18.00, але їх не так просто знайти.
 • Картку в метро треба прикладати на вході і на виході. Це пов’язано з тим, що весь громадський транспорт Лондона поділений на зони. При переході з однієї зони в іншу, тариф змінюється, і відповідно потрібно знову прикласти картку до автомата. Робити це потрібно обов’язково, інакше з вашої картки знімуть вартість повного дня, приблизно 10 фунтів стерлінгів.
 • Заходити в автобус тільки через передні двері, а виходити – через задню. Дуже серйозне правило, яке нам не зовсім зрозуміло. Однак воно цілком виправдано: якщо всі пасажири заходять через передні двері, простіше відстежити, хто з них не заплатив. І хоча задні двері ніяк не охороняються, не радимо вам намагатися проїхатися зайцем. Вас як мінімум висадять або оштрафують.
 • Переходячи дорогу, дивіться наліво – потім направо. Спочатку це буде не дуже зручно. Лівосторонній рух – один з найскладніших адаптаційних моментів, з якими ви зіткнетеся в Великобританії. На щастя, британці і самі це знають, тому перед кожним світлофором вам буде висвітлюватися спеціальний напис, що нагадує, куди дивитися.
 • Ходити по газонах можна і потрібно. А от не прибирати за своїми тваринами – не можна. На думку лондонців, ваші ніжки газону допоможуть, а фекалії вашої собаки – ні.
 • Може, хто і чув, але в Британії практично не існує змішувачів. Замість цього у них є два крана – з гарячою і холодною водою. Про зручність можете забути, тут стоїть питання традицій – так було завжди.
 • Всі розетки в Британії – особливі. У сенсі, що не схожі на європейські. У них замість двох отворів – три. Перехідники з європейської розетки є скрізь в продажу. 
 • Не можна побувати в Будапешті і не відвідати купальні – їх десятки на будь-який смак і колір. Хочете відкритий басейн – Сечені, красивий вид – Рудаш, закритий в турецькому стилі – Кіра. Вартість денного квитка варіюється в залежності від конкретної купальні і становить 12-20 євро.
 • Budapest Card – карта туриста. Must-have, якщо Ви вирішили вивчити все разом! З нею можна безкоштовно їздити на громадському транспорті – трамваї, автобусі, тролейбусі, метро, ​​електричці, відвідати дві пішохідні екскурсії. А також безкоштовно заглянути в купальні Лукач (так, одна з найвідоміших купалень має моє прізвище 😊), Музей археології, Історичний музей, Угорську Національну Галерею, Музей образотворчих мистецтв, галерею Новий Будапешт і т.д. Зі знижками від 10% до 100% – квитки в театр і оперу, прогулянки на теплоході, кафе і ресторани, термальні купальні. Карта буває на 24, 48 або 72 години. Купити онлайн найдешевше.
 • На будь-якому ринку або ярмарку спробуйте лангаш – млинець зі сметаною і сиром всього за 2 €.
 • Якщо потрібно кудись дістатися вночі, не поспішайте ловити таксі – по всіх лініях трамваїв і метро два рази на годину ходить нічний транспорт.
 • Щоб випити по доступній ціні, ще й з колоритом, вирушайте в саме серце Будапешта – єврейський квартал Ержебетварош, тридцять «руїна-барів» чекають на вас.
 • Rosenberger – мережевий ресторан самообслуговування, він знаходиться в центрі. Тут можна поїсти швидко, смачно, недорого, вартість обіду залежить від розміру тарілки.
 • На ринок Нашмаркт краще вирушайте в суботу, щоб застати блошиний ринок. Серед безлічі старовинних корисних і даремних речей можна знайти справжній антикваріат, а поруч з ринком є ​​відмінні рибні ресторанчики.
 • У Відні, як і в багатьох європейських містах, діють туристичні карти. Віденська карта (Vienna Card) включає квиток на проїзд Віденськими лініями, поїздки на автобусах Hop-On Hop-Off, а також більш ніж 210 знижок – від музеїв до таверн «хойрігер» – за ціною від € 17!
 • Щоб краще відчути атмосферу міста і поглянути на нього нетуристичним поглядом, варто відхилитися від стандартних маршрутів. Тим більше, що у Відні маса незвичайних місць. Ось лише кілька з них:
 • Музей кави – Відень просякнутий ароматом цього напою, чому б не впізнати краще його історію?
 • Галерея стріт-арту Inoperable – постійна виставка оригінальних робіт сучасних художників.
 • Фотогалерея WestLicht – дивовижна виставка, музей, де зібрані старовинні фотоапарати та ретроспектива репортажних туристичних знімків, починаючи з середини XIX століття і до наших днів.
 • Будинок Музики – Відень вважається музичною столицею Європи, тому просто гріх не побувати в цьому інтерактивному музеї, який розповість історію і майбутнє світової музичної спадщини.
 • Не варто витрачати зайві гроші на покупку питної води. Якщо ви потрапили до Відня в жаркий день, зможете вгамувати свою спрагу абсолютно безкоштовно. У місті встановили спеціальні фонтани з питною водою. Їх близько тисячі, так що вистачить усім. Головне – захопіть з собою порожню пляшку. Як дізнатися ці фонтани? Та легко! На них синім кольором написано Trinkwasser.
 • У більшості церков вхід безкоштовний. І в соборі Святого Стефана, і в церкві Святого Михайла, і в церкві августинців.
 • По понеділках, середах і п’ятницях о 13:00 проводяться безкоштовні екскурсії в красиву неоготичну Ратушу.
 • Вхід в музей декоративно-прикладного мистецтва безкоштовний по вівторках з 18:00 до 22:00.
 • У Музей міста Відня вхід вільний в першу неділю місяця.
 • Купуючи що-небудь на стамбульських базарах, обов’язково торгуйтеся. Так ви не тільки зменшите ціну (яка спочатку сильно завищена), але і з повагою поставитесь до місцевих звичаїв. При цьому важливо пам’ятати, що ні в якому разі не можна зневажливо відгукуватися про товар. Краще похвалити і висловити жаль, що ви не можете собі його дозволити.
 • Водопровідна вода в Стамбулі дуже хлорована, так що пити її не рекомендуємо. Виходу з цієї ситуації два: купувати бутильовану воду (коштує приблизно 0.5 ліри за півлітра) або ж користуватися фонтанами з питною водою, яких досить багато в центрі міста, і вода там чиста.
 • Також не слід фотографувати туркень в чорних накидках – це строго заборонено.
 • Вразливих турецьких кавоманів можна образити, замовивши американської кави, тим більше з молоком. Каву в Стамбулі ніколи не п’ють до їжі, її приносять після того, як трапеза завершена.
 • Посипаний кунжутом апетитний бублик “сіміт” – зірка інстаграму і такий же символ Стамбула, як Блакитна мечеть або тюльпановий стаканчик чаю. Робити фото “сіміт” на тлі хвиль Босфору – важливий ритуал мандрівників. Сам бублик можна знайти прямо на вулицях міста: торговці з яскраво-червоними візками продають їх по 1 лірі за штуку. Однак не всі знають, що місцеві ніколи не купують бублик з візка на вулиці – з самого ранку вони відправляються в пекарні, де сіміт продають прямо з печі. Будь-який житель Туреччини скаже, що відомий бублик перетворюється в шматок неїстівного бетону через годину після випікання. Так що жоден житель Стамбула не дозволить собі купити – нехай і за ліру – бублик у вуличного продавця.
 • Міською легендою стали чистильники взуття в районі Галатского моста, які ніби-то “випадково гублять” на вузьких вулицях щітки. Помітивши, що бідний чистильник втратив робочий інструмент, чуйні туристи підбирають щітки. Ті, в знак подяки пропонують почистити рятівникові черевики. І ось тут-то і починається обман! Подібна чистка обійдеться доброму туристу в пристойну суму – від 50 лір. Посилаючись на мовний бар’єр, чистильники досить агресивно вимагають оплати. Так що побачиш щітку – переступайте і з посмішкою йдіть далі. Ніяких мук совісті.
 • Загалом, Стамбул все ж таки не курортне місто в мусульманській країні, тому якщо не хочеш постійно бути в центрі чоловічої уваги, яке іноді може бути занадто нав’язливим, на час поїздки варто виключити з гардеробу глибокі декольте і міні-спідниці. Вибирати  також варто зручну для ходьби взуття: по семи пагорбах та історичній бруківці Стамбула на шпильках далеко не втечеш.
 • Правила відвідування мечеті:
 • Одягатися в манері, що відповідає відвідуванню мечеті (дамам потрібно покрити голову та плечі хусткою і одягти довгу спідницю, джентльменам – штани);
 • Взуття перед відвідуванням мечеті необхідно зняти і помістити в спеціальні пакети, розташовані в боксах біля входу. Залишити свої улюблені чоботи можна на довгих полицях, поставлених уздовж внутрішньої стіни мечеті;
 • Говорити в мечеті рекомендується тихо.
 • В мечеті не можна їсти чи пити.
 • Не втрачайте можливість присісти в мечеті на м’який килим: так можна зручно розглянути її оздоблення і відпочити після тривалих туристичних прогулянок.
 • Крім звичайних перехожих, які направлять вас в потрібне місце, в Барселоні, так само як в будь-якому місті і деяких селах, є спеціальні інформаційні центри для туристів «Información turística», які зазвичай позначаються латинською буквою «i». Тут вам дадуть відповідь англійською або навіть російською на всі питання, розкажуть, що сьогодні можна подивитися в місті, які музеї варто відвідати. І наостанок вручать безкоштовну карту міста і кілька проспектів про визначні пам’ятки Барселони.
 • Деякі музеї іноді не беруть плати за вхід. Найчастіше це субота або неділя після 15:00 або певні дні року: 11 і 24 вересня і 18 травня.
 • Музей науки КосмоКайша (CosmoCaixa) поєднує постійні і тимчасові експозиції. Девіз музею – «Потрогай все!», Тому діти обожнюють цей музей, де можна одночасно розважатися і дізнаватися нове.  
 • Любителям більш сучасного мистецтва підійде Музей дизайну (Museo del diseño de Barcelona), вхід в який безкоштовний: першої неділя місяця;· по неділях після 15:00; 12, 13, 14 лютого, 24 вересня; підліткам до 16 років. 
 • З 1872 року найголовніше свято Барселони – Ла-Мерсі (La Mercè). Це свято вшановує Богоматір (Mare de Déu de la Mercè) як покровительку міста. Воно триває кілька днів, протягом яких проходить більш ніж 600 різних подій, включаючи парад гігантських ляльок, концерти під відкритим небом, виступи кастелєрів, танці дияволів і вогняні шоу на вулицях Барселони.
 • Menu del dia – це бізнес-ланч. За невелику суму можна з’їсти перше і друге (супів крім гаспачо іспанці майже не їдять, так що, швидше за все, це буде два других), десерт і випити безалкогольний напій, келих вина або пиво. Середня ціна за весь набір – 11-13 євро.
 • Якщо ви плануєте більше, ніж одну поїздку у громадському транспорті, варто звернути увагу на спеціальний проїзний T-10, який розрахований на 10 поїздок, і при цьому дві поїздки протягом 75 хвилин вважаються як одна.
 • Туристам, які перебувають в Барселоні більше ніж 1 день, варто задуматися про придбання транспортної карти Hola BCN, розрахованої на 2, 3, 4 або 5 днів. В її вартість входить необмежене число поїздок на громадському транспорті Барселони, включаючи метро, ​​фунікулер і автобус до Монжуїк, приміські поїзди і електрички
 • Співаючі фонтани дуже туристична точка на карті міста. Обов’язково виділяйте 1 год на них, і перед цим – уточніть години його роботи.
 • Гора Тібідабо. Старовинний парк атракціонів, який, до речі був показаний у фільмі “Вікі, Крістіна, Барселона”. Відкривається захоплюючий вид на всю Барселну, гори, ліси і море. Дістатися можна на автобусі, який ходить з площі Каталонії і без зупинок прямо на гору. Пішки або на метро – не варіант. На самій горі рекомендую відвідати старовинну церкву і за пару євро піднятися на сам верх до статуї Ісуса.
 • Якщо втомило старе і середньовічне, вирушай за футуризмом і склом в райони Diagonal Mar, Forum, Glories і Poble Nou. В останньому можна знайти вуличні галереї графіті.
 • Що означають букви на автобусах:
 •  H – рухаються по горизонталі
 •  V – рухаються по вертикалі
 •  D – рухаються по діагоналі (але не по вулиці Avenida Diagonal)
 •  N – нічні автобуси
 •  B – жовті автобуси міста Бадалона
 • При вході в метро зверни увагу на вказівники. Перший квадратик – це лінія, на яку ти заходиш, наступні квадратики – це лінії, на які можна перейти з цієї станції.
 • Синя паркувальна зона в Барселоні – «área blava» – наземна платна парковка для всіх бажаючих, яка позначається пунктирною синьою лінією на асфальті. У зеленій зона «área preferent» і помаранчевій зоні «zona naranja» перевагу для парковки віддається резидентам району. Зелена або помаранчева зона з покажчиком «zona residentes» або «área residents» в Барселоні вказує на парковку тільки для резидентів цієї зони. У центрі всі основні парковки підземні.
 • Найбільший тематичний парк розваг в Європі Port Aventura. Захоплююче і цікаво для всієї родини. На відвідування потрібно виділити цілий день. Вхідний квиток коштує 47 євро. Знаходиться в 115 кілометрах від Барселони.
 • Не враховуючи сучасних і нових місць, в більшості випадків при замовленні капучино тобі принесуть звичайну каву з молоком, але на 1 євро дорожче.
 • Не забудьте відвідати один з найвідоміших пляжів світу – Барселонетта. Пляжна лінія чудово освітлюється всю ніч, тому після дня на пляжі вечером можна спокійно насолоджуватись променадом по набережній.
 • Купуючи квитки на Саграда Фамілія онлайн – зекономите час на черзі.
 • Один з найкращих оглядових майданчиків в місті – на даху торгового центру на площі Іспанії. Якщо будете підійматись ліфтом – є оплата, якщо ескалаторами в ТЦ – безкоштовно.
 • Вечером або вночі гулячи по Рамблі – будьте обережні, багато карманників і пропозицій щодо наркотиків.
 • Купляючи авіа до Барселони – уважно дивіться аеропорт прибуття. Їх є два – Ель-Прат (поряд з Барселоною), і Жирона – понад 100км. Відповідно, є різниця в вартості трансфера.
 • Відвідуючи парк Гуеля (маст-хев!), заходьте з верхнього входу (знайдете на гугл-картах). Там черга набагато менша.
 • В Барселоні є недорогі закусочні, позначені вивісками Buffet Lliure. У таких ресторанах діє система шведського столу, і добряче попоїсти тут можна за 10-15.
 • Якщо вас випадково забруднили або облили, і намагаються допомогти не ведіться, так як це може бути поширеною прийомом: поки доброзичливці допомагатимуть вам, можете не помітити, як залишитеся без гаманця або телефону
 • Рекомендовані місця для закупівель: супермаркети Mercadona, Lidl, Caprabo. Ринок Boqueria  центральний і туристичний, крім того – залишається самим недорогим, головне дійти до задніх рядів.
 • В Іспанії поширена система тапасбарів. Принцип їх роботи такий: замовляючи напій, ви отримуєте ще й тарілку з невеликими закускамитапас” безкоштовно. Тапас це щось на зразок невеликих бутербродів або канапе з різними наповнювачами, які вважаються традиційною іспанською закускою. Тому, щоб приємно провести вечір, не обов’язково переплачувати.
 • Побачити автентичний танець фламенко вийде тільки в місцевих барах і кафе, куди заходять самі іспанці. Досить купити напій, і можна весь вечір насолоджуватися виступом артистів. Організовані для туристів шоупрограми зазвичай дороги і далекі від справжнього мистецтва.
 • Оцінити колорит і атмосферу корриди (бою з биками) можна на аренах в Мадриді (арена «ЛасВентас», сезон з березня по жовтень), Памплоні «ПласадеТоррос», з 5 по 14 липня), Ронде («Реаль Маестранса» , квітень-жовтень), Севільї (на найстарішій в країні арені «ПласадеТоросдеМаестранса», з 3 по 10 квітня), Малазі («Ла Малагета», з березня по вересень), Кордові (арена «Лос Каліфас », з 24 по 31 травня) і Валенсії «ПласадеТоррос », в квітні і липні). Квитки коштують від 10.
 • По можливості – для мандрівки в Прагу вибирайте будні. На вихідні сюди приїжджають австрійці та німці, у яких мета одна: дешево попити-поїсти-покурити маріхуану (трава в Чехії легалізована). Відповідно, якщо напівп’яне місто вам до вподоби – вперед. Якщо ні – плануйте на інші дні.
 • Туристична карта “Прага кард”, з якої ви можете безкоштовно відвідати 50 різних пам’яток міста (музеї, парки, галереї, зоопарк) плюс безкоштовний транспорт, і ще десятки переваг. Розрахована від 2-3 і більше днів. Придбати її можна після прибуття в місто (в аеропорту або в центрі), або ж замовити онлайн (почне діяти, як тільки ви активізуєте її). Гугліть назву і купляйте онлайн.
 • У празьких закладах існує аналог бізнес-ланчу – Denní nabídka. Намагайтеся потрапити в ресторан з 11:00 до 14:00, коли ця пропозиція діє. Входить в нього суп (polévka) і 2-3 головні страви на вибір. Так вийде дешевше і смачніше, запевняю з особистого досвіду.
 • Cross Club Місце, улюблене представниками DIY-субкультури. Їх приваблюють сюди некомерційна музика (dubstep, breakbeat, reggae, ska, punk, rockabilly і drum and bass), низькі ціни, і зачаровує інтер’єр, в якому химерно змішалися світ Жюля Верна і сюжети кіберпанку. Тут регулярно виступають чеські та зарубіжні виконавці, а також проводяться інші цікаві заходи: авторські читання, театральні вистави, кінопокази. Приємний бонус – більшість з них можна відвідати безкоштовно або за символічну суму.
 • Бажано не обмінювати гроші в центрі міста. І звертайте увагу на комісію обмінника, іноді вона може становити 30%!!
 • Найкращий вид на місто – з Празького Града або Вишеграда
 • Найкращі фото на Карловому мості – до 8 ранку.
 • Не можна не дотримуватися черги в магазинах, супермаркетах і подібних закладах: радянські часи вклали в свідомість чехів це правило поведінки дуже давно, не варто провокувати конфлікт по цьому пункту.
 • У центрі столиці можна, звичайно, придбати сувеніри з символікою країни розвиненого соціалізму, а також майки, футболки і так далі. Однак їх не варто одягати ні за яких обставин. На державному рівні не раз обговорювалося введення заборони на символи комунізму, яскраво продемонстрована любов до минулого цілком може викликати роздратування чехів.
 • Обмін валюти найкраще робити в банках або спеціальних пунктах обміну. Не варто спілкуватися з місцевими міняйлами, ризикуєте купити непотрібну валюту, наприклад, болгарські леви або угорські форинти. Також вам можуть всучити валюту, що вийшла з ужитку або підсунути фальшиві гроші. У Чехії повно місць, де можна розплатитися євро, тому необхідність у великому обміні коштів відпадає.
 • Не поспішайте з чайовими і оплатою рахунків. Зробіть перевірку страв в чеку, часто туристам хочуть приписати зайвого, а чайові іноді вже входять в рахунок. Що стосується чайових, сума повідомляється офіціантові, а не кладеться на стіл.
 • Приїхати в Прагу, і не попробувати рульку з пивом, а також трдло/трдельник на вулиці….це значить не побувати в Празі.
 • Не варто зловживати спиртними напоями країні, де ведеться посилена боротьба з алкоголем. Краще не перебувати в центрі міста з пляшкою в руках, це ж стосується набережної і парків. Не можна проводити дегустацію спиртного поруч з лікарнями, школами і станціями метро. Штрафні санкції за порушення – 1000 крон Чехії.
 • Кричати і взагалі підвищувати голос в громадських місцях вважається невихованістю і неповагою до оточуючих. Те ж саме стосується і гучних розмов по телефону.
 • R2-D2 – ця інсталяція знаходиться в парку Folimanka майже в центрі Праги. Раніше R2-D2 був непримітним вентиляційним спорудою покинутого ядерного бункера. Поки одного разу анонімні вуличні художники не перетворили його у всесвітньо відомого героя Зоряних Воїн.
 • Офісна будівля в районі Прага 2, яке місцеві називають П’яний будинок. У нього є і інші назви: танцюючий будинок, Джинджер і Фред, так як дві його вежі символізують танцюючу пару. Будинок побудований в 90-х роках в стилі “деконструктивізм”. Будівництво курував особисто Вацлав Гавел. Кілька поверхів будівлі займає галерея, де регулярно проходять цікаві виставки. Танцюючий будинок знаходиться в пішої доступності від Старого міста, так що загляньте туди, коли будете в центрі. Ввечері можна зробити неймовірно красиві фото, оскільки вікна палають різними кольорами.
 • У теплу пору відкриваються кінотеатри під відкритим небом. Найпопулярніший серед таких – Výletní kino Smíchov. Його глядачі дивляться фільми на березі Влтави з видом на знамениті празькі пряникові будиночки. Покази проходять англійською мовою. У вихідні дні краще приходити заздалегідь, щоб купити квитки, пропустити кілька келихів пива в місцевому барі і насолодитися панорамою.
 • Відвідайте крім Праги, ще: Карлові Вари, Костніца, Чеська Америка, Пльзень. Всі ці містечка – в найближчій доступності до Праги.
 • При покупці авіаквитків – добре дивіться аеропорт прибуття. Часто лоукости використовують не базові аеропорти, відповідно трансфер до міста може коштувати 10-20 євро, що може знівелювати низький тариф на лоукост. Тому гугліть назву аеропорта прибуття і вартість трансфера від нього.
 • Для підключення до безкоштовного Wi-Fi центру в Ризі виберіть мережу liveriga.com-guest і введіть пароль liverigacom.
 • Якщо ви в Ризі НЕ проїздом, є сенс придбати карту Riga Card. Вона дасть вам відчутні переваги при огляді міста і дозволить значно заощадити. Наприклад, проїзд у громадському транспорті не буде коштувати вам ні цента, а ще ви зможете отримати знижки на екскурсії та відвідування музеїв (або ж вони будуть і зовсім безкоштовними) і ресторанів. Riga Card на 24 години коштує € 25, на 48 годин – € 30, 72 години – € 35. Купити картку можна в бюро Міжнародного аеропорту Риги (цілодобово) або в туристичних інформаційних центрах міста.Чи знали ви, що 21 лютого в Латвії святкують День гіда? Так-так, і в честь цього свята щороку, в найближчу до 21 лютого суботу проводяться безкоштовні екскурсії. В цей день є шанс оглянути не тільки традиційні пам’ятки, а й потрапити на унікальну авторську екскурсію. Початок екскурсій о 11:00 і 13.00, збір біля Порохової Вежі на вулиці Смілшу, 20 (Smilšu iela 20).
 • А якщо вам не хочеться чекати до лютого можна заглянути на Нову Вулицю (Яуніела), де знаходяться казкові пряникові будиночки Старої Риги, і побродити, розглядаючи яскраві фасади (особливо цікавий будинок з номером 1221 над входом).
 • Будівля Академії наук виконано в стилі класичного сталінського ампіру. Однак крім радянської висотки, це ще й чудова оглядова площадка.
 • Як у будь-якого хорошого місця, у господині Kukotava чудова кулірнарная історія під фільми на зразок романтичних комедій. Можна спробувати свіжу випічку і сучасні десерти, замовити незвичайний торт або просто сидіти з чашкою кави і круасаном (випеченим прямо при тобі, а не розігрітим) і дивитися у вікно з видом на центр міста.
 • За покупками туристам рекомендують відправлятися на центральний ринок, на якому можна придбати буквально все, від свіжих продуктів, до пам’ятних сувенірів. На ринку неодмінно варто торгуватися, до торгів продавці ставляться як до захоплюючої гри.
 • Якщо синоптики обіцяють сонце і +20 градусів – не вірте. І краще покладіть у валізу парасольку, плащ і непромокаюче взуття. У прогнозі погоди – спека під 30? Тоді вам пощастило: можливо, ви обмежитеся парою кардиганів. Але плащ все одно не виймайте.
 • Сірий горох? Молода відварна картопля з сиром і оселедцем? Солодкий суп з житнього хліба? Невже це дійсно хтось їсть ?! Місцеві кажуть, що так і деяким навіть подобається. При цьому самі ж радять туристам брати такі страви виключно заради розваги і загального розвитку: наприклад, одну тарілку на велику компанію – просто щоб спробувати.
 • Коли ви їдете в таксі завжди звіряйтеся з Google Maps. В’єтнамські таксисти – любителі прикинутися дурником і возити вас колами довго і нудно.
 • З аеропорту завжди ходять автобуси в центр міста, які коштують не більше 2,5 $.
 • Уважно перевіряйте купюри, які Вам дають при обміні. Купюри на 50 тис і 500 тисяч – майже не відрізняються ззовні.
 •  Торгуйтеся завжди і всюди. Для азіатів ви – грошовий мішок, тому вони зроблять все можливе, щоб здерти з вас побільше!
 • На ринках уникайте в’єтнамців, які говорять російською і хочуть провести Вас по ринку. Вам будуть казати, що з ними ви все купите дешевше, насправді – рівно навпаки.
 • Ні за що не платіть наперед. А ще краще, пишіть ціну на папірчику, показуйте його вьєтнамцю і зберігайте його до кінця послуги/поїздки.
 • Намагайтеся завжди тримати в гаманці дрібні купюри: за послуги паркування, платного туалету та інших дрібних послуг. Тому що решту ви можете і не отримати.
 • Хочеться свіжого пива? Тоді спробуйте місцевий напій Bia hoi. По-суті це живе пиво, але ось вариться і продається воно в один день. Але безперечний плюс напою – це хороший смак і доступна ціна.
 • Вибирайте житло, не поспішаючи. Якщо подорожуєте не поодинці, а з друзями, то порахуйте, перед заселенням, що вигідніше. Так, в місцевих готелях прийнято брати оплату за номер, а не за кількість проживаючих. У підсумку ліжко в хостелі може обійтися дорожче, ніж цілий номер.
 • Ні в якому разі не залишайте палички в їжі на тарілці. Складіть їх або зверху на тарілку, або покладіть поруч з тарілкою.
 • Підкликати офіціанта (і не тільки) слід піднятою вгору рукою з опущеною вниз долонею. Вабити пальцями або ще якось махати руками у В’єтнамі не прийнято.
 • Не наводьте і не знімайте на відео військові в’єтнамські об’єкти. Фотографувати пам’ятки і в’єтнамців потрібно тільки з дозволу.
 • Як би банально це не звучало, але найпоширенішими злочинами у В’єтнамі є елементарні кишенькові крадіжки. Вичислити злочинця в натовпі не завжди вдається, а розкриваність таких порушень мінімальна, незважаючи на велику присутність поліції на вулицях. Тому не варто надягати золоті ланцюжки, каблучки з дорогими каменями і інші прикраси, вирушаючи на вулицю.
 • Як і в Таїланді, у В’єтнамі потрібно з особливою акуратністю жестикулювати, спілкуючись з місцевим населенням. Махати рукою на прощання тут не прийнято – це сприймається як вульгарний жест, який ображає людину.
 • Коли купляєте каву – візьміть в руки зерна і потріть. На пальцях має залишатись масло кави і запах.
 • Не виходьте на сонце з 11.00 до 13.00 – згорите. Крім того, в цей же час у вьєтнамців сієста.
 • Якщо збираєтесь на Північні острови, пам’ятайте, що мавпи – це не інстраграмні няшки, а дикі тварини, запросто можуть вкусити.

Це не дубль попереднього розділу 🙂

Тут читай цікаву і корисну інформацію по деяким містам і країнам.

Дізнайся багато нового про місто, в яке їдеш. Така собі “туристична вікіпедія”

 • Амстердам розташований на 4м нижче рівня моря.
 • На весь Амстердам припадає лише дві дерев’яні будівлі.
 • У вікнах амстердамських квартир немає штор або фіранок.
 • В Амстердамі немає супермаркетів, тільки невеликі магазинчики.
 • Напій «джин» був винайдений в Нідерландах під назвою Jenever. В кінці XVI століття він широко використовувався як ліки.
 • Синтерклас – так звати голландського Діда Мороза.
 • Оселедець є одним з найулюбленіших продуктів харчування.
 • Близько 40% населення не вірять в Бога. Більшість віруючих – протестанти і католики.
 • Алкогольні напої можна розпивати вже з 16 років.
 • Амстердамці завжди мають при собі плащ-дощовик, так як через близькість моря погода в Амстердамі непередбачувана, і дощ може початися в будь-який момент. З парасолькою на велосипеді (а це основний транспорт в місті) не дуже поїздиш, зате в дощовику – якраз, те що треба.
 • 30 квітня, в День королеви, все місто вбирається в королівський помаранчевий колір.
 • Незважаючи на легалізацію легких наркотиків, Амстердам є одним з найбезпечніших міст Європи.
 • Квартал червоних ліхтарів в Амстердамі офіційно називається «Де Валлен».
 • У вас не вийде купити квартиру в центрі міста. Доведеться купувати цілий будинок або кілька одразу.
 • Голландці люблять готувати пюре (eten prakken). Не тільки з картоплі. Вони перетирають будь-які продукти. Кращий приклад, який демонструє любов голландців до пюре, це традиційне блюдо штамппот ( «stamppot»). Його готують із зелені і різних овочів. Все варять, потім перетирають і увінчують ковбасою. Деякі голландці перетворюють в якусь «мазюку» навіть макарони і картоплю фрі.
 • Крім звичайного мера, Амстердам також має «мера нічного життя», «мера велосипеда» і «мера-міського поета»·    
 • У середині листопада в Амстердамі проводиться дивовижний захід. «Cannabis Cup» – це змагання між професійними рослинниками, оцінюють яких непрофесійні судді.  Сенс цього заходу – визначити кращі сорти марихуани серед виведених за останній рік. Оцінюється смак, ефект, зовнішній вигляд і маса інших якостей. У ролі журі – кожен, хто готовий заплатити 250 євро за вхідний квиток.
 • В Амстердамі велосипедів більше, ніж людей.
 • У старому кварталі Джордан розташований єдиний в світі Флуоресцентний художній музей. Назва Electric Ladyland – данина Джимі Хендрікса. У музеї кілька залів або, можна сказати, рівнів. Подорож «Задзеркаллям» починається з картинної галереї, експонати якої світяться в темряві.
 • Не враховуючи сучасних і нових місць, в більшості випадків при замовленні капучино тобі принесуть звичайну каву з молоком, але на 1 євро дорожче.
 • Порт Авентура – найбільший тематичний парк розваг в Європі. Захоплююче і цікаво для всієї родини. На відвідування потрібно виділити цілий день. Вхідний квиток коштує 47 євро. Знаходиться в 115 кілометрах від Барселони.
 • Магазини та музеї відкриваються в 9: 00-10: 00. У неділю майже всюди вихідний. Сієста або обідньої пори – з 14:00 до 17:00
 • Алкоголь продається в магазинах до 23:00.
 • Водії в столиці Каталонії вважаються одними з найгірших у світі, адже нещасний випадок за їх вини відбувається кожні 19 секунд! А у вихідні дні доходить навіть до 10 аварій за хвилину!
 • Коли Саграда Фамілія буде завершена, у неї буде 18 веж. Однак, зараз готові тільки вісім веж з 18.
 • Всього 19 років тому в місті з’явився перший пляж! До проведення Олімпійських ігор 1992 року в столиці Каталонії не було жодного пляжу!
 • Найбільш відвідуваною пам’яткою столиці Каталонії є стадіон ФК «Барселона»! Його місткість просто вражає – 100 тис. людей!
 • У зоопарку Барселони до 2003 року жив єдиний в світі самець горили-альбіноса на прізвисько Сніжок. Його потомство досить численне, але жодної особини з білою шерстю серед дитинчат не виявилося.
 • Девіз музею КосмоКайша  – «Потрогай все!» Тому діти обожнюють цей музей, де можна одночасно розважатися і дізнаватися нове.
 • З 1872 року найголовніше свято Барселони – Ла-Мерсі (La Mercè). Це свято вшановує Богоматір (Mare de Déu de la Mercè) як покровительку міста. Воно триває кілька днів, протягом яких проходить більш ніж 600 різних подій, включаючи парад гігантських ляльок, концерти під відкритим небом, виступи кастелєрів, танці дияволів і вогняні шоу на вулицях Барселони.
 • Menu del dia – це бізнес-ланч. За невелику суму можна з’їсти перше і друге (супів, крім гаспачо, іспанці майже не їдять, так що, швидше за все, це буде два других), десерт і випити безалкогольний напій, келих вина або пиво. Середня ціна за весь набір – 11-13 євро.
 • Туристам, які перебувають в Барселоні більше ніж 1 день, варто задуматися про придбання транспортної карти Hola BCN, розрахованої на 2, 3, 4 або 5 днів. В її вартість входить необмежене число поїздок на громадському транспорті Барселони, включаючи метро, ​​фунікулер і автобус до Монжуїк, приміські поїзди і електрички
 • Гора Тібідабо. Старовинний парк атракціонів, який, до речі був показаний у фільмі “Вікі, Крістіна, Барселона”. Відкривається захоплюючий вид на всю Барселону, гори, ліси і море. Дістатися можна на автобусі, який ходить з площі Каталонії і без зупинок прямо на гору. Пішки або на метро – не варіант. На самій горі рекомендую відвідати старовинну церкву і за пару євро піднятися на сам верх до статуї Ісуса.
 • Якщо втомило старе і середньовічне, вирушай за футуризмом і склом в райони Diagonal Mar, Forum, Glories і Poble Nou. В останньому можна знайти вуличні галереї графіті.
 • Що означають букви на автобусах:
 •  H – рухаються по горизонталі
 •  V – рухаються по вертикалі
 •  D – рухаються по діагоналі (але не по вулиці Avenida Diagonal)
 • N – нічні автобуси
 • B – жовті автобуси міста Бадалона.
 • Деякі музеї іноді не беруть плати за вхід. Найчастіше це субота або неділя після 15:00 або певні дні року: 11 і 24 вересня і 18 травня.
 • Якби Берлін був давньогрецьким царством Аїд, Сізіф зробив би собі кар’єру прибиральника. Щороку адміністрація міста витрачає 35 мільйонів євро на те, щоб відчистити стіни від графіті, але всякий раз малюнки з’являються знову як за помахом чарівної палички.
 • Туристи, які вперше потрапили до Берліна, будуть здивовані його чистотою. Подекуди асфальт навіть миють спеціальними шампунями. Парадокс в тому, що місцеве населення вважає свою столицю одним з найбрудніших міст в Європі.
 • Всього в світі налічується близько 120 міст з назвою «Берлін». Значна їх частина – невеликі населені пункти в США.
 • Музикантам дозволено виступати приблизно на 40 станціях берлінського метро, ​​але тривати їх виступи повинні не більше години.
 • На світлофорах в Берліні зображено чоловічка в капелюсі.
 • В Берліні 180 музеїв, а це – як люблять жартувати місцеві жителі – більше, ніж дощових днів в році.
 • 1290 автобусів їздять столицею Німеччини щоденно по 198 маршрутам. І навіть вночі, знаходячись в Берліні, можна покататись на цьому транспорті.
 • Прогуляйтесь в Тіргартені. Найбільший парк Берліна Великий Тіргартен – справжній оазис, де берлінці люблять відпочивати у вихідні.
 • Пройдіть між блоками Меморіалу жертвам Голокосту і пориньте в історію. Цей пам’ятник, розташований між Бранденбурськими воротами і Потсдамською площею, нагадує про жертви часів Другої світової війни. Дуже символічне місце.

Вже багато років Париж залишається найромантичнішим містом у світі. Вранці тут п’ють каву із круасанами, а ввечері прогулюються під Ейфелевою вежею – це уже загальновідомі факти та, навіть, стереотипи. А що ще цікавого можна сказати про це місто?

 • У Парижі, на відміну від багатьох європейських столиць, з водопровідних кранів тече питна вода.
 • Одне з прізвиськ французької столиці – «Місто вогнів». Париж отримав таку назву тому, що став одним з перших міст світу, де з’явилося вуличне освітлення
 • У всій материковій Європі встановлено правосторонній рух автомобілів, в тому числі і в Парижі. Але тут є невелика вуличка імені генерала Лемоньє, на якій лівосторонній рух.
 • На площі Шарля де Голля в Парижі, де стоїть знаменита Тріумфальна арка, НЕ діє французька автомобільна страховка. Причина цьому – досить хаотичний круговий рух машин по площі, причому без єдиного світлофора.
 • Відвідуючи Париж під час Другої Світової Війни, Гітлер так і не зміг потрапити на вершину Ейфелевої вежі, оскільки парижани навмисно вивели з ладу ліфт. Відтоді став популярним вираз “Гітлер завоював Францію, але не зміг завоювати Ейфелеву вежу”.
 • Найстаріший міст в Парижі називається Pont Neuf, що перекладається як «Новий міст».
 • Також в Парижі є своя Статуя Свободи, яку подарували у відповідь французькому народові громади США.
 • На весь Париж є всього один дорожній знак «Стоп», розташований на виході з будівлі компанії в 16-му окрузі.
 • Найкоротша вулиця в столиці Франції – Rue Des Degres, всього 6 м.
 • Згідно зі статистикою, в Парижі більше собак, ніж дітей.
 • У Парижі настільки розгалужена схема метро, ​​що з будь-якої точки міста шлях до найближчої станції не перевищить 500 метрів.
 • Париж – батьківщина стриптизу, так як перший танець стався під час студентської вечірки в кабаре «Мулен Руж».
 • Під час Першої Світової Війни, французи побудували так званий “підроблений Париж” недалеко від столиці, щоб заплутати німецьких льотчиків.
 • Паризький кінотеатр Le Grand Rex, здатний одночасно вмістити до 2650 чоловік, вважається найбільшим в Європі 
 • Нікотин був названий на честь Жана Ніко, французького дипломата і вченого, який завіз тютюн у Францію в 1559 р. з Португалії.
 • Найбільш відвідувана пам’ятка Парижа – Діснейленд, який відвідують 13 мільйонів туристів в рік, а не Ейфелева вежа чи Лувр.
 • В Діснейленді існує правило під назвою «No sad kids». Якщо співробітник парку бачить, що дитині сумно чи вона плаче, то пригощає її морозивом чи іншими солодощами.
 • В парку не продають жувальну гумку, оскільки не всі відвідувачі доносять її до смітника. І потім вона прилипають до підошви чи навіть до одягу відвідувачів, якщо хтось приліпить її на сидіння. Також в Діснейленді не продається арахіс, це пов’язано з великою кількістю людей, які страждають алергією на цей горіх.
 • Біля замку Сплячої Красуні зарита капсула. Всередині неї лежить таємна записка. Прочитати послання вийде тільки коли парку виповниться 80 років, в 2035 році.
 • Для того, щоб атмосфера в Діснейленді була більш реалістична, на території парку спеціально встановленні ароматизатори. Вони розпилюють приємні запахи моря, гарячих пиріжків, лісу, квіткового лугу і підпаленого дерева.
 • У парку є “Світ Індіани Джонса”. Тут можна знайти справжнісінький реквізит, який використовувався у фільмі. Якщо відвідати “Піратів Карибського Моря”, то там можна знайти справжній череп людини
 • В це складно повірити, але Діснейленд був побудований за один рік.
 • До 2000 року співробітникам Діснейленду заборонялось відрощувати вуса. Це була вимога Волта Діснея.
 • За весь час існування парку його позапланово закривали всього три рази: в день вбивства Кеннеді, в пам’ять про загиблих під час землетрусу в Нортриджі в 1994 році, а також після теракту 11 вересня.
 • За час існування парку розваг на його території народилося троє дітей.
 • Забобони — одна з рис національного характеру французів. Наприклад, туриста можуть виставити з холу готелю за те, що він розкрив парасольку в приміщенні. Для парасольок у Франції існують спеціальні кошики, які стоять біля дверей.
 • Розмір і склад традиційних французьких багетів описаний в державному законі.
 • Париж – перший в світі за кількістю бібліотек. Тут їх 830.
 • Форму для італійських полісменів шиє компанія Prada.
 • Туристи, які замовляють собі кави, кажучи англійською, можуть отримати її за подвійною ціною. Тому що для місцевого населення послуги барів та кафе часто коштують дешевше, ніж для іноземців.
 • Купувати оливкову олію в містах – поганий тон в Італії. Її необхідно купувати тільки в селах.
 • В Італії є традиція дарувати на Різдво червоні труси. У них потрібно проспати різдвяну ніч, щоб прийшло щастя.
 • Іноді в Італії вважається поганою прикметою, коли троє людей палять, стоячи поруч. Якщо так сталося, то той, хто молодший, повинен кинути сигарету.
 • У державному університеті Італії немає вступних іспитів, туди приймають усіх охочих.
 • В Італії багато університетів приймають іспити не за розкладом, а коли студенти підготуються, сесій там і зовсім немає.
 • Спочатку компанія Lamborghini випускала трактори.
 • Італійський закон забороняє малювати на асфальті крейдою.
 • Закон Італії забороняє відвідувати пляж в нічний час, за це штрафують. Крім того, забороняється виносити морську воду. Це стосується і туристів.
 • В Італії, якщо хтось розлив на стіл вино, то це на щастя.
 • У деяких регіонах Італії п’ятниця вважається чоловічим днем, тому жінкам непристойно бувати в барах і ресторанах в цей день. Як правило, там збираються одні тільки чоловіки.
 • Ніде в Італії ви не знайдете ні сметани, ні рецепта її приготування.
 • Для того, щоб піти на природу, потрібно придбати за гроші офіційний дозвіл від держави.
 • Спагетті в Італії виробляють навіть для собак.
 • Італійський мореплавець Марко Поло відкрив морозиво для Європи! Після повернення з Китаю, Марко привіз рецепти декількох видів дуже смачної «мороженої води». Як заявляв сам мандрівник, такі «крижинки» на Далекому Сході їли ще до нашої ери! Існує думка, що саме М. Поло запропонував у морозиво додавати молоко!
 • Всі слова в італійській мові закінчуються тільки на голосну.
 • Щодня в найбільший фонтан Риму «Треві» туристи накидують по 3000 євро! (оце я розумію – пощастило прибиральникам 🙂 Насправді, гроші цілком офіційно йдуть в бюджет міста.
 • Італійці винайшли віолончель, скрипку та фортепіано.
 • За вбивство кішки потрібно заплатити штраф в 10 000 євро і сісти за ґрати на термін до 3 років! Так що тільки їх гладьте 🙂
 • В Італії немає дитячих будинків та бездомних тварин.
 • У лондонському Тауері за воронами, що там мешкають, пильнує спеціальний доглядач. Існує легенда, що Великобританія впаде, коли ці птахи покинуть Тауер.
 • Таксі в Лондоні існують двох видів – звичайні, і традиційні лондонські кеби. Щоб отримати ліцензію водія кеба, треба скласти іспит на знання абсолютно всіх лондонських вулиць, тому що традиційно водії кебів не користуються картами або навігаторами.
 • Щорічно на Різдво на Трафальгарській площі в Лондоні встановлюється ялинка, яка присилається з Осло. Це знак подяки за допомогу, надану Норвегії в ході Другої Світової війни.
 • У Лондоні є статуя Джорджу Вашингтону, але встановлена ​​вона на землі, привезеній із США, тому що Вашингтон заявляв, що «нога його більше не ступить на англійську землю».
 • Знаменитий лондонський «Біг Бен» – не вежа, всупереч поширеному міфу. «Біг Беном» називається встановлена ​​там дзвіниця, а сама вежа має назву «Елізабет».
 • Всупереч поширеній думці, Лондон – місто зовсім не дощове. Навпаки, воно одне з найсухіших в Європі. 
 • У лондонському метро на сидіннях повно газет і журналів, які люди читають і залишають, щоб інші пасажири мали що погортати.
 • У нас взимку рідко побачиш людину без куртки, а в Лондоні це норма. Мало того, багато хто ходить в шортах і футболках зимою.
 • Люди поспішають до виходу тільки після повної зупинки автобусу чи поїзда метро, ​​а не так, як у нас – заздалегідь.
 • Скрізь і все можна сплачувати карткою
 • Коли одна людина наступає на ногу іншій, то обидва кажуть: «Sorry».
 • Одним із символів Лондона є найбільш впізнаваний автобус у світі — двоповерховий Роутмастер (англ. Routemaster — Володар доріг).
 • Перше у світі метро було побудовано в Лондоні.
 • Угорська мова – одна з найважчих для вивчення в світі і зовсім незрозуміла для туриста.
 • В Угорщині вирощується особлива порода кучерявих свиней – «мангаліца»
 • Нумерація маршрутів тролейбусів в Будапешті починається з цифри 70. Маршрутів під номерами від 1 до 69 не існує. Цим Будапешт зобов’язаний своєму соціалістичному минулому. У 1949 році в столиці Угорщини з’явився перший тролейбус. Номер маршруту йому дали 70-й, на честь 70-річного ювілею Сталіна.
 • Жодна будівля в Будапешті не перевищує 96 метрів.
 • У Відні вперше був приготований кондитерський виріб, який зараз називають французьким круасаном. Булочка у формі півмісяця була вперше приготована на честь перемоги над турками. Лише після того, як круасан був привезений в Париж Марією-Антуанеттою, він став називатися французьким.
 • Кожен лютий у Відні проходить знаменитий на весь світ Віденський бал, квитки на нього часом досягають 20 000 €.
 • У віденських барах і кафе встановлені спеціальні апарати для протверезіння сп’янілих відвідувачів. У цих апаратах є отвір, через який людина, що бажає протверезіти, отримує в ніс пари концентрованого нашатирю.
 • Сталін провів у Відні 5 тижнів, про що свідчить пам’ятна плита на будинку, де він жив. Це була найдовша закордонна поїздка радянського вождя.
 • У Відні випускається найстаріша в світі газета.
 • Стамбульський Гранд Базар, знаменитий на весь світ своїм розмахом і асортиментом, складається з 66 вулиць, на яких розміщуються близько 4000 магазинів.
 • Стамбул розташований одночасно в Європі та Азії.
 • Під час зйомок фільму про Джеймса Бонда «Координати Skyfall» англійський шпигун проїхав по даху стамбульського Гранд Базару на мотоциклі. Роботу ринку на час зйомок зупиняти на стали, і люди не мали поняття, що відбувається над їх головами.
 • Головна вулиця Стамбулу, Істакляль, живе життям 24/7, і завжди повна вуличних музикантів, туристів, котів, веселих чоловіків і жінок, вуличної їжі. Життя тут не вмирає ніколи! Ви маєте шанс всю ніч танцювати під балканську музику на даху, чи дабстеп – просто на вулиці.
 • В Стамбулі є декілька довгих східців, які з’єднують 2 вулиці. Їх повністю пофарбовано в кольори веселки місцевими жителями. Історія виникнення така: один чоловік вирішив пофарбувати сірі сходи в яскраві кольори, бо так приємніше на них дивитись. На наступний день влада пофарбувала їх знову в сірий, що обурило місцеве населення і спровокувало їх пофарбувати близько 3-х таких же східців, ще й протестувати при цьому. Зараз вони стали одним з улюблених місць проведення часу для молоді, закоханих чи просто туристів.
 • Турки обожнюють Мустафу Кемаля. Йому вдалося за короткий період зробити Туреччину світською державою і провести ряд вдалих економічних реформ. До сих пір день його смерті (і точний час 9:05) – траурна дата в Туреччині, в цю хвилину навіть не злітають літаки.
 • Після недавнього і невдалого державного перевороту, міст через Босфор перейменували в Міст мучеників. Через велику кількість бажаючих покінчити життя самогубством, його пішохідна частина давно закрита.
 • До речі, у мусульманській вірі, перш, ніж зайти в мечеть молитися (в середньому прийнято 5 разів на день), чоловіки повинні вимити ноги, руки та обличчя водою в спеціальних раковинах, розташованих біля входу в мечеть. Підлога всередині застелена килимами і заходити необхідно тільки босим.
 • Жінки моляться окремо від чоловіків – або на другому поверсі мечеті, або в окремому відгородженому кутку. 
 • Кожна мечеть має мінарети – вежі, де муедзин (служитель мечетей) своїми піснями закликає на молитву. Цей клич лунає чи не на весь Стамбул, по черзі переходячи з мінарету однієї мечеті в мінарет іншої. Тому не лякайтеся, коли вперше почуєте незвичайний спів, що лунає по всіх вулицях центру.
 • Однією з особливостей Стамбула є велика кількість котів на вулицях міста. Іноді здається, що їх кількість прямо пропорційна кількості голубів у Києві, і ведуть вони себе досить вільно. Те, що Стамбул – це місто котів, однозначно факт!
 • Мусульманська версія ляльки Барбі яка називається «Fulla».
 • Згідно з Кораном мусульмани мають молитися п’ять разів на день.
 • Польща вважається основним вирощувачем яблук в Європі.
 • В Варшаві є вулиця, яка названа на честь Вінні Пуха.
 • Жоден святковий стіл в Польщі немислимий без супу.
 • В Аргентині 8 червня щороку святкують День Поляка – це державне свято на честь перших польських поселенців в Аргентині. 
 • В Польщі є населений пункт, який називається Кінець Світу (Koniec świata). Постійно там проживає 1 особа. Якщо глянути на мапі, то село Кінець Світу знаходиться недалеко від села «Глушина», також не найвеселіша назва 😊
 • Якщо поляк каже, що йде в галерею, то це зовсім не означає, що хтось збирається оглядати картини. У 99% випадків “галерея” – це просто торговий центр.
 • В польських кінотеатрах переважна більшість фільмів та мультфільмів показують без перекладу, мовою оригіналу. Можливо тому молоде покоління поляків добре розмовляє англійською.
 • У Польщі пиво часто подається з малиновим або соком чорної смородини (piwo z sokiem), яке слід пити через соломинку. У холодну пору прийнято пити гаряче пиво з гвоздикою і корицею, підсолоджене медом (piwo grzane).

Плануєш наступну поїздку?

Ознайомлюйся, куди можна поїхати в складі невеликої дружньої компанії.

Тисни на фото, дізнавайся подробиці, бронюй участь!

Париж

Париж….місто всіх закоханих, місто найцікавіших музеїв, місто вогнів і пригод. Круасани, сир, вино….що ще потрібно для щастя?

Від € 590

Париж

Париж….місто всіх закоханих, місто найцікавіших музеїв, місто вогнів і пригод. Круасани, сир, вино….що ще потрібно для щастя?

Relax

Культура

СПОДОБАЛОСЬ?

Пиши мені на пошту назву міста/країни, які ти хочеш бачити в лайфхаках. І вони неодмінно тут з'являться!

  Авторські тури

  Fantastic Travel

  Наверх